92. Udeľovanie Cien Akadémie [Oscar] (2020)

Parasite

  • Najlepší film
  • Najlepší režisér
  • Najlepší pôvodný scenár
  • Najlepší cudzojazyčný filmy

Bong Joon-ho prekvapil svet svojím filmom „Parasite“, ktorý sa stal senzáciou. Tento film získal štyri cenné sošky, vrátane najvyššieho ocenenia za Najlepší film.

„Parasite“ ponúka pohľad do sveta dvoch rodín: chudobnej Kimovej a bohatej Parkovej. Príbeh sa začína, keď syn Kimovej rodiny získa prácu učiteľa angličtiny v dome Parkovcov a postupne manipuluje, aby aj jeho rodina získala práce v tomto bohatom prostredí.

Film sa zaoberá tématami sociálnej nerovnosti, triedneho rozdielu a morálky, pričom exceluje v rôznych filmových žánroch.

„Parasite“ prekročil hranice kultúry a jazyka, oslovujúc divákov po celom svete svojou univerzálnou tematikou. Zisk Oscara bol vrcholom jeho úspechu, čím sa stal jedným z najzásadnejších diel modernej kinematografie.

Joker

  • Najlepší herec v hlavnej úlohe

„Joker“, ktorý sa v roku 2019 objavil na veľkých plátnach, je psychologickým thrillerom, ktorý osvetľuje temné zakútia mysle jedného z najznámejších zločincov komiksového sveta. Réžiou sa ujal Todd Phillips a v hlavnej úlohe sa predstavil Joaquin Phoenix.

Príbeh sleduje transformáciu Arthura Flecka, komika a klauna, ktorý sa postupne pohrúži do chaosu a zla. Arthurova cesta je plná utrpenia, ponižovania a spoločenskej nespravodlivosti, čo ho vedie k jeho alter egu – Jokera.

„Joker“ hlboko preniká do tém ako mentálna choroba, spoločenská marginalizácia a morálna kríza, ktoré formujú Arthurovu temnú cestu. Film zaujal divákov svojou intenzitou, emotívnou silou a Phoenixovým výnimočným výkonom.

Joaquin Phoenix získal Oscara za Najlepšieho herca v hlavnej úlohe, čím si zabezpečil miesto medzi legendami komiksového žánru v kinematografii.

  • Najlepšia herečka v hlavnej úlohe

Oscarový výherca roku 2020 „Judy“ je biografický film z roku 2019, ktorý sa zameriava na posledné roky života legendárnej americko-britskej herečky a speváčky Judy Garland. Réžiou filmu sa ujal Rupert Goold a v hlavnej úlohe sa predstavila Renée Zellweger.

Príbeh sleduje Judy Garland počas jej turné v Londýne v roku 1968, kde sa snaží obnoviť svoju kariéru v rozkvite. Film nám ponúka pohľad do zákulisia jej života, vrátane boja so závislosťou, finančnými problémami a osobnými konfliktami.

Renée Zellweger získala Oscara za Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe za svoj výnimočný výkon, kde nelenila len na presnú imitáciu Garlandovej, ale aj na expresívne a dojímavé zachytenie jej vnútorných emócií a zraniteľnosti.

„Judy“ je emocionálnym portrétom ikony Hollywoodu, ktorý nám pripomína jej nezabudnuteľný talent a boj s temnotou, ktorá ju obklopovala.

Toy Story 4

  • Najlepší animovaný film

Oscarovým víťazom v roku 2020 za najlepší animovaný film bol „Toy Story 4“. Tento film je štvrtým pokračovaním v úspešnej animovanej sérii „Toy Story“ od štúdia Pixar.

Príbeh sleduje dobrodružstvá známych postavičiek hračiek, ako sú Woody, Buzz Lightyear a ostatné hračky, ktoré sa ocitnú na ceste plnej nových príležitostí a výziev. Tentoraz sa Woody stretne so svojou starou známou, Bo Peep, a začne uvažovať nad tým, čo znamená byť skutočnou hračkou.

„Toy Story 4“ je známy pre svoje vynikajúce animačné spracovanie, vtipné dialógy a emocionálnu hĺbku. Film je obľúbený medzi deťmi aj dospelými a pokračuje v tradícii kvalitného a zábavného príbehu, ktorý definoval sériu „Toy Story“ už od jej začiatkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *