Top 10 Najlepších Filmov Roku 2023

V roku 2023 sme boli svedkami značného oživenia záujmu divákov o kinematografiu. Celková domáca tržba (v Severnej Amerike) dosiahla najvyššie hodnoty od doby pred pandémiou, signalizujúc návrat do kín. V roku 2023 sme však zaznamenali aj výzvy, ako boli štrajky spisovateľov a hercov, ktoré pozastavili produkciu a poukázali na určité napätie v kinematografickej oblasti. Aj napriek týmto prekážkam sme videli, že filmový priemysel má stále schopnosť prekvapiť, inovovať a zaujímať divákov. Sila dobre vyrozprávaných príbehov, bez ohľadu na ich štýl či žáner, zostáva základom príťažlivosti a schopnosti filmovej kultúry prenášať nás do rôznych svetov.

10. John Wick: Kapitola 4

John Wick (Keanu Reeves) je za porušenie pravidiel kódexu stále na úteku, a Najvyššia rada ho usilovne sleduje s cieľom zlikvidovať ho za každú cenu. Cena vypísaná na jeho hlavu neustále stúpa, pričom zo starých priateľov sa stávajú noví nepriatelia. Zároveň narastá počet najmocnejších hráčov podsvetia, ktorí mu idú po krku v zbierke od New Yorku cez Paríž, Osaku až po Berlín. V štvrtej kapitole sa John Wick možno konečne pokúsi nájsť cestu von – využitím ustanovení kódexu, ktoré mu sľubujú slobodu a pokoj, v prípade, že sa zúčastní jedného špeciálneho duelu. Zároveň sa Wick odhalí a predstaví cestu, ako poraziť samotnú Najvyššiu radu. No než dosiahne slobodu, čelí novému mocnému nepriateľovi, ktorý má spojencov po celom svete. Situáciu skomplikuje fakt, že nové spojenectvá menia starých priateľov na nekompromisných nepriateľov…

9. Mission: Impossible Odplata – Prvá časť

Tentokrát sa Ethan Hunt a jeho tím Impossible Mission Force vydávajú na stopu nebezpečnej zbrane, ktorá hrozí zničením celého ľudstva. Ich cieľom je ju zachytiť skôr, než ju získa šialenec. Počas náročného a riskantného pátrania však musia byť neustále na pozore, pretože z Ethanovej minulosti vystupuje živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) pozná Ethana ešte z čias, keď nebol elitným agentom, a ovláda každú jeho slabosť. Pre Ethana, ktorý vždy kladie zdravie a bezpečnosť svojich blízkych a tímových kolegov nad úspech misie, to možno tentoraz znamená, že bude musieť prehodnotiť svoje priority.

8. Zimné prázdniny

Profesor Hunham (Paul Giamatti) je osamelý a mrzutý učiteľ s vášňou pre antickú literatúru. Angus (Dominic Sessa) je problémový študent, ktorý je magnetom na nepríjemnosti. Obe ich osudy sa spoja na univerzitnom kampuse počas Vianoc, keď nemajú kam ísť. Tretím členom ich nepravdepodobnej skupiny je školská kuchařka Mary, ktorá prežíva ťažké obdobie. Napriek malým šanciam sa vytvorí neočakávané puto, a ukazuje sa, že ľudia môžu byť iní, než sa zdá na prvý pohľad. Na odľahlej strednej škole je tento mrzutý učiteľ dejepisu nútený zostať na školskom areáli počas sviatkov s problémovým študentom, ktorý nemá kam ísť.

7. Anatómia pádu

Spisovateľka Sandra žije s manželom a synom v odľahlej chate vo francúzskych Alpách. Jej život sa však zvrhne, keď jej syn nájde otca mŕtveho pred chatou. Verejné vyšetrovanie rozoberá okolnosti smrti a odhaľuje komplikovaný vzťah medzi Sandrou a jej manželom.

V ďalšom príbehu žena čelí obvineniu z vraždy manžela, pričom ich slepý syn stojí pred morálnou dilemou. Dva príbehy odhaľujúce temné tajomstvá a následky nečakaných tragédií.

6. Barbie

Žiť v Krajine Barbie je byť dokonalou bytosťou na dokonalom mieste – pokiaľ nemáte existenčnú krízu alebo nie ste Ken. Barbie a Ken si užívajú bezstarostný život v ich farebnom a zdá sa bezchybnom Barbie Svete. Avšak, keď dostanú príležitosť vstúpiť do skutočného sveta, rýchlo objavia radosti a úskalia života medzi ľuďmi.

5. Chudiatko

Neuveriteľný príbeh o fantastickej evolúcií Belly Baxterovej; mladej ženy, ktorú k životu vrátil briliantný a nekonvečný vedec, Dr. Godwin Baxter. Neskôr uvidíme, ako sa Bella Baxterová vyvíja pod vedením tohto geniálneho a netradičného vedca.

4. Vrahovia mesiaca kvetov

V 20. rokoch minulého storočia patril kmeň Osage medzi najbohatšie komunity na svete vďaka objaveniu ropy na ich pôde. Napriek prosperite čelili sérii záhadných a nešťastných úmrtí. Mollie Burkhartová (Lily Gladstone), inteligentná majiteľka pôdy, sa vyhýba nebezpečenstvám a stretáva válečného veterána Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio). Vzplanú iskry a príbeh preskúma, či je Mollie úprimná alebo ovplyvnená Ernestovým túžob po bohatstve. Naratíva sa venuje výzvam, ktorým čelili ľudia Osage a prebúdzaniu FBI.

3. Spider-Man: Cez paralelné svety

Miles Morales sa vracia v ďalšej kapitole oskarovej pavúčej ságy, Spider-Man: Cez paralelné svety. Po stretu s Gwen Stacy je Spider-Man z priateľskej brooklynskej štvrte katapultovaný cez Multiverzum, kde sa stretáva s tímom Spider-ľudí povolaných na ochranu jeho existencie. No keď sa hrdinovia dostanú do konfliktu ohľadom nového nebezpečenstva, Miles sa ocitne v súboji s ostatnými Pavúkmi. Táto konfrontácia ho núti prehodnotiť, čo skutočne znamená byť hrdinom, aby mohol zachrániť tých, ktorých miluje najviac.

2. Minulé životy

V kórejčine existuje slovo In-Yun, znamenajúce „spojenie osudom“. Moderná romancie sleduje príbeh spisovateľky Nory, ktorá sa ocitne medzi dvoma láskami, Hae-Sungom a Arthurom, naprieč kontinentmi a desaťročiami. Napriek vzdialenosti sú ich osudy hlboko prepletené. Po dvoch desaťročiach sa opäť stretávajú v New Yorku, kde nečakané stretnutie s osudovým mužom vyvoláva otázky o alternatívnych životoch. Nora a Hae Sung, dve hlboko prepojené priateľky z detstva, sú násilne oddelené potom, čo Noraova rodina emigruje z Južnej Kórey. Dvadsať rokov neskôr sa znovu stretávajú počas osudného týždňa, kde čelia predstavám o láske a osude.

1. Oppenheimer

Príbeh amerického vedca J. Roberta Oppenheimera a jeho roli vo vývoji atomovej bomby v čase, keď prebiehal tajný súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o zostrojenie tohto ničivého zbraňového systému. Projekt Manhattan, vedený astrofyzikom Robertom Oppenheimerom, sa usiloval vytvoriť túto inováciu pod obrovským časovým tlakom, pričom jeho úspech mohol ovplyvniť priebeh druhej svetovej vojny a budúcnosť sveta.

Vplyv na pop-kultúru

Filmy, ako napríklad Barbie a Oppenheimer (Barbenheimer), nám poskytli zážitky, ktoré prekročili obvyklé hranice. Tieto diela sa stala kľúčovými bodmi nielen filmového roku, ale aj v popkultúre ako celku. Okrem nich sa objavili ďalšie významné projekty, či už v žánri superhrdinov, majstrovských dielach od skúsených režisérov, alebo v menších nezávislých filmoch, ktoré prispeli k pestrosti a vitalite filmového sveta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *